Vad gör vi och vad kan vi göra bättre? - Unga vuxna och psykisk ohälsa

admins bild

Dag på Folkuniversitetet med erfarenhetsutbyte med organisationer som jobbar med unga vuxna med psykisk ohälsa.

Folkuniversitetet Presentationer, workshops och samverkan

Här följer en sammanfattning av vad som hände under dagen.

Presentationer

Förmiddagen ägnades åt presentationer av verksamheter.

Aktivitetshuset centrum, Göteborgsfontänen, Stiftelsen Gyllenkroken, Sjukhuskyrkan i psykiatrinFolkuniversitetet.

Fler deltagare än arrangörerna hade hoppats på Gula lappar med brainstoming-idéer

 

Bland annat deltog en ung kvinna från Göteborgsfontänens Unga Vuxna-verksamhet. Hon berättade om sin erfarenhet och visade en bild med råd från "unga coacher".

 

 

Workshop

Eftermiddagen ägnades åt workshop på ämnet "Vad gör vi och hur kan vi bli bättre?" Samt; hur vill du att samverkan ska se ut för att fungera bättre?

Efter en brainstormingsession kom gruppen fram till tre huvudområden.

  1. Stöd till självförtroende och identitet
    • Bemött med respekt, bygga upp sig själv, självförtroende.
  2. Stöd till aktivitetsbalans
    • Kunskap om utbud. Samverkan. Rättigheter. Ekonomi. Struktur och balans.
  3. Stöd till att hitta sociala sammanhang/tillhörighet
    • Mötesplatser, sammanhang.

Den stora gruppen delades upp i mindre och fick i uppdrag att ta fram ett förslag på konkret och genomförbar idé som kan förverkligas. 

Samtal och diskussion Idéer och förslag

Sammanfattning och avslutning

Tre av fyra grupper hade som konkreta förslag att använda verktyg och kanaler på webben för att uppnå målen. Använda blogg och kunskapsbank för att samla information och få kunskap om varandra. Den fjärde gruppen hade "nätverkande" som förslag, vilket gick i linje med de övrigas förslag.

Samtal och workshop. Diksussioner Sammanfattning på stora tavlan

Webben och nätverkande

Förslaget att starta en blogg för att hålla nätverkande, erfarenhetsutbyte och starta en kunskapsbank blev inte formulerat som en konkret mål. Men Gulhaken.se och Aktivitetskatalogen kom upp som konkreta förslag. Alla uppmanades att anmäla aktiviteter till Aktivitetskatalogen. Webbadresser till Molnhopp och Göteborgsfontänens Unga Vuxna-projekt tipsades det också om.

Ett datum för uppföljning bestämdes också. Då ser vi hur det gått och vad vi kan göra som nästa steg.

Bilder: