risk, nånting, klistrad, vädret, eilitidrott, babbel, påsk, belöning, proffstyckare, midsommar, osorterat

admins bild

Midsommar på Café Slätta

Typ: 
Aktivitet

Vi har öppet Cafe Slätta under midsommar. Vi öppnar kl 12. Sen äter vi kl 14 sill o potatis med jordgubbar o glass eller grädde till efterrätt.

Pris 50 kr.

Alla är hjärtligt välkomna!

Datum: 
12:00 - 15:00, fredag, 25 juni 2010
admins bild

Om debatt i tv

Tisdagen 27 april var ämnet suicid och psykiatrisk vård i SVT:s Debatt. Stiftelsen Gyllenkrokens verksamhetschef Lotta Ahlén och jag var med i publiken. Jag kände viss tveksamhet inför upplägget men tyckte det var kul att se hur en tv-sändning gick till.

admins bild

Belöning lika bra som medicin

Forskning visar att belöning kan ge samma effekt som medicin hos barn med ADHD. Det kan leda till minskat behov av medicin i framtiden.

Daniels bild

Påsk påsk

Knäckt ägg

Hoppas ni är utvilade inte har förätit er på godis eller blivit knäckta av alla ägg... Jag lyckades koppla bort jobbet och fick några dagars avstressad påskledighet. Kändes riktigt bra!

Bilden är från påskaftonens frukost. Ett ägg blev knäckt i alla fall.

Kjells bild

Samling med Peter

Typ: 
Annat

Kom och diskutera ytligt eller djupt med Peter och de besökare som kommer.
Samtal.jpg

Datum: 
18:00 - 21:00, onsdag, 17 februari 2010
PetriRs bild

"Man ska inte prata om såna här saker"

"Har du en knäskada pratar du med din tränare.
Men om du har en depression?
När Martin Bengtsson var ungdomsproffs i Inter visste ingen hur dåligt han mådde.
Det höll på att kosta honom livet."

http://fotboll.expressen.se/Nyheter/1.1859302/man-ska-inte-prata-om-sana...

Intressant artikel om idrott och psykisk ohälsa i dagens GT/Expressen.
Elitidrotten har lång väg att vandra vad gäller synen på psykisk ohälsa.

Daniels bild

Ja se det snöar

Vintern har kommit till Göteborg. Stora ulliga snöflingor dalar ner från skyn. Jag hamnar automatiskt i ett mer fridsamt läge. (Finns det ett sånt ord? Det är så jag känner mig i alla fall.)

Inget hysteriskt snöoväder. Bara stora flingor som långsamt lägger sig till rätta på marken. Snön lyser upp landskapet. Det blir lite ljusare, så här mitt under årets mörkaste tid.

Ligger flingorna kvar till julafton? Det skulle vara trevligt.

kajuss bild

ännu en bild

gullhakebrown.jpg

admins bild

Trygghet är att lära sig leva med sin otrygghet

Typ: 
Föreläsning

I dagens samhälle diskuteras mycket om risker, rädsla och otrygghet. Men är samhället verkligen mer riskfyllt idag än tidigare? Kan vi vara trygga fast vi ständigt möter personer som är olika oss? Och är otrygghet alltid negativt?

I sitt föredrag kommer Rolf Lidskog, professor i sociologi, Örebro universitet,att dela tankar och perspektiv kring trygghet och otrygghet i staden.

Datum: 
18:00 - 20:00, torsdag, 19 november 2009
Prenumerera på innehåll